Tuto drevinu môžeme nájsť tiež pod označením ampák alebo evodia a anglický výraz sa ponúka „bee bee tree“ teda včelí strom. V našich končinách na Slovensku a v Českej republike sa pestuje zväčša v botanických záhradách a parkoch, ale postupne sa dostáva taktiež medzi včelárov, pretože je ideálnou drevinou, ktorá ponúka pestrú paletu potravy pre včely na konci augusta a začiatkom septembra.
Domovinou tejto dreviny je Čína, konkrétne podhorské oblasti v Čine. Ide pomerne o exotickú drevinu o ktorej nemáme veľa informácií o biológii v klimatickom prostredí strednej Európy. V USA, kde sa začal tento strom pestovať pred pár rokmi sa prejavili negatívne stránky, je ňou invazívny potenciál. Teda sa potvrdila hypotéza, že prostredie v USA jej vyhovuje a dokáže sa samovoľne rozširovať vďaka semenáčom.
V Európe sú prvé zmienky vedené v roku 1907 išlo o botanickú záhradu v Londýne. Dnes už je strom ponúkaný záhradníctvach po celej Európe. Dokonca v Maďarsku je evódia uvádzaná už ako naturalizovaný strom z pôvodných výsadieb a záhrad sa samovoľne rozmnožuje.
Dospelá evodia môže dorásť do výšky 20 metrov. Rastie pomerne rýchlo zo začiatku 1 m za rok. Evódia vykvitne až v 4. roku života. Súkvetie je dlhé 3-20 cm, zo začiatku kvitnutia sú biele a postupne hnednú a sú výrazne aromatické. Plody sú bobule cca 1 cm veľké. Dospelý stom disponuje asi 20 tisícmi kvetmi. Zle znáša mrazivé zimy hlavne v ranom štádiu vývoja.
Evódiu máme zasadenú i my na našej včelnici, tak vás budeme informovať ako rastie.