Marec môžeme označiť za prvý jarný mesiac. Sneh sa pomaly topí a začínajú kvitnúť liesky, vŕby a ďalšie dreviny. Včely sa rozbaľujú zo zimného chumáča a matka začína viac plodovať.
Prvý plnohodnotný prelet
V tomto roku mali naše včielky prvý prelet na pár hodín už v priebehu februára. Kedy teplota sa vyšplhala na úroveň 12°C v tieni. Koncom februára už boli stálejšie teploty cca 10 – 14 °C v tieni, bez výkyvov. Včely začali zberať peľ z rozkvitnutých drevín, je vidieť v úli podnietenie a plodovanie matky. Teraz len dúfať, aby neprišlo k nízkym teplotám a mrazom. V tom prípade je možné, že by nedokázali zahrievať plod ktorý potrebuje 35°C na vývin. Tohto ročný koniec februára a začiatok marca môžeme radiť medzi výnimočné vzhľadom na teplotu.
Keď sa pozrieme na predchádzajúce dva roky, taktiež prišlo teplé počasie takto skoro a neskôr sa škody odzrkadlili na znáške nektáru z agátov a ovocných stromov. To malo za následok neskoršie studené prúdenie, ktoré prišlo do našej oblasti koncom marca resp. v priebehu apríla. Teraz otázka znie či by sme si na tento druh počasia mali zvyknúť a prispôsobiť sa, alebo je to skôr ojedinelý jav poslednej dekády.
Táto náhla zmena teploty a prílev studeného vzduchu a mrazíkov má teda negatívny vplyv ako na kvitnúce stromy tak i na včely. Ako je vyššie uvedené plod na vývin potrebuje teplotu 35°C teda včely zahrievajú plod vo veľkom a dochádza odtrhnutie chumáča od zásob a prakticky k úhynom včiel. Zatiaľ sa nám ešte nestala táto vec úhynu včiel, čiže nemáme s tým skúsenosti ako k tomu predchádzať a veríme, že sa ani nestane. Literatúra a poznatky včelárov hovoria napr. o zmenšovaní plodiska.
Prvá kontrola stavu včelstiev
Teplota je približne 4 dni nad 10°C a predpoveď počasia odhaduje podobnú teplotu i v nasledujúcich dňoch, odporúčam prvú kontrolu včelstiev po zime. Nahliadnuť do vnútra úľa s skontrolovať stav včelstiev. Včelár by si mal hlavne uvedomiť za akým cieľom vykonáva kontrolu, aby veľmi včely nerušil lebo je to pre nich v tomto období veľmi stresujúce. Čiže je nutné si uvedomiť, že cieľom prvej kontroly po zime je pozrieť: silu včelstva (tú sme mohli odpozorovať na podmetovej podložke už vo februári), množstvo zostávajúcich zásob, prítomnosť matky (plodovanie matky) a celkový zdravotný stav včelstva.
Čo si všímať na včelstve
Sila včelstva je dôležité vedieť hneď príchodom teplého počasia, ak by bolo včelstvo príliš slabé je nutné ho spojiť s iným silnejším. Zabránime úhynom. Silu zistíme obsadenými rámikmi. O slabých včelstvách hovoríme vtedy, keď včelstvá obsadzujú pod 5 rámikov (veľká miera B rámika). Takéto včelstvá zúžime a dáme im na obe strany uteplenie, aby mali teplo v tomto premenlivom počasí.
Plodovanie matky je výborným signálom zdravia a sily včelstva len je nutné, aby mali prísun potravy. Buď v podobe zásob zo zimy, alebo podnietením (cukrovým signálom resp. medo-cukrovým cestom). Všimnúť si, ž matka ploduje dokážeme i bez otvorenia úľa stačí len pozerať na letáč a, ak včely nosia peľ, tak matka ploduje alebo si môžeme všimnúť na podmetovej podložke kvapky vody.
V prípade, že prišlo k úhynu matky počas zimy alebo ste si všimli, že včelstvo nemá plod resp. vajíčka, tak by som včelstvo spojil s iným včelstvom.
Nutné je tiež spomenúť, že by včelár by mal ekologicky zakročiť proti klieštikovi. Lebo jeho populácia bude s liahnutím nových včiel rásť exponenciálne. V priebehu marca včely pravidelne pri kontrolách kropíme esenciálnou vodou z levandule zmiešanou s rozmarínom, tymianom, mätou a majoránom.
Včelár by mal byť v tomto období plne nachystaný a pripravený na novú sezónu aj materiálne nové úle a rámiky, a všetky pomocné nástroje nachystané. Na jar a v priebehu marca a začiatkom apríla je ešte celkom krehké obdobie pre včely vzhľadom na počasie a množstvo zásob. Môže sa udiať veľa predvídateľných i nepredvídateľných javov a vecí. V tomto príspevku hovoríme o najčastejších veciach čo sa včelárom udejú, a hovoríme o našich skúsenostiach. Preto nepíšeme o veciach, ktoré sme nezažili a neskúsili na vlastnej koži resp. na našich včelách.