Rok včelára – NOVEMBER, DECEMBER

Dorazil december

Prišiel december, prišla zima. Včely sú už v zimnom chumáči (o priemeru 15 cm, záleží od včelstva), pomaly pojedajú zimné zásoby. Čím viac zásob včely majú, tím menej ich spotrebúvajú. V opačnom prípade rýchlo všetko spotrebujú, čo ste im dali. My naše úli umiestňujeme z hľadiska svetových strán s letáčom na juhovýchod, a aby boli chránené pre vetrom, za úle vysádzame Šípkové ruže výborne chránia úle pred studeným vetrom zo severu.

Už v októbri a novembri, sme naše úle zazimovali. Na česno sme dali mriežku proti hlodavcom a na strop úľa stropnú tepelnú izoláciu. Je veľmi dôležité izolovať úľ hlavne z vrchnej časti (zo stropu), pretože najviac tepla uniká práve stropom. Úle s jednoduchými stenami alebo so zateplenými stenami nerobia veľký rozdiel teplôt. Rozdiel teploty v úľoch je asi 2 °C. Prežitie včelstiev závisí od množstva potravy. V zimnom chumáči včely dokážu prekonať aj viac ako -30 °C teploty, ak majú dostatok potravy a sú silné. Osamelý jedinec resp. jedna včela hynie pri teplote 5 °C. V zime je požadovaná v úľoch mierna vlhkosť, ktorá umožňuje a uľahčuje včelám konzumáciu medu v zimnom období. Včely ho počas sezóny konzumujú obyčajne pri teplote 12 až 24 °C, tak pri teplote 5 °C sa s medom celkom natrápia.

December rok 2019

Včely v zime

V zime sa včely v úli zhromažďujú v zimnom chumáči, vytvárajú akúsi pomyselnú živú guľu. Teplota chumáča je približne 15 – 18°C, ale ako náhle sa zase otepľuje a matka začne klásť vajíčka, okamžite sa teplota zvýši na 35 °C. Zimný chumáč včiel je veľmi organizovaný a včely na okraji tvoria niečo ako tepelnú izoláciu. Včely sa neustále vymieňajú v chumáči smerom dnu a von. Udržujú týmto spôsobom teplotu a včelia matka je vo vnútri chumáča. Včely vlastne chránia ju a zahrievajú, aby prežila zimu a oni s ňou. To je organizácia!

Včely počas tohto obdobia zimovania ruší veľa faktorov, vyvolávajú v nich stres. Následkom je zvýšený pohyb, ich aktivita a konzumácia medu, aby sa mohli brániť, to vplýva na teplotu a vlhkosť. Reagujú na to ako na ohrozenie a zvýšia aktivitu. Tieto faktory dokážu včelstvá zahubiť. Napríklad včely vyruší len to, že prejdete kolo úľa po zamrznutom snehu. Spôsobíte hluk, vibrácie, otrasy, taktiež ich vyrušujú údery, výbuchy ohňostrojov a pyrotechniky na Silvestra. Toto všetko a aj ďalšie veci čo robia hluk, otrasy, vibrácie, pôsobia na včely veľmi rušivo.
Preto odporúčam či si včelár, alebo nie.
POČAS ZIMY NECHOĎ K ÚĽOM A NERUŠ VČELY. NEROB HLUK A VIBRÁCIE. NA SILVESTRA, AK ODPAĽUJEŠ OHŇOSTROJ, TAK ĎALEKO OD VČIEL A INÝCH ZVIERAT.

Chráňme včely

Práca včelára v zime

A čo robíme my včelári v decembri. Kontrolujeme včelnicu približne raz za dva týždne, či nie sú poškodené úle napr. ďatľami, hlodavcami a pod. Tiež ak napadne sneh, tak ho treba OPATRNE odstrániť z letáča, aby bol prietok vzduchu von a dnu. Čerstvý a sypký sneh neprekáža, prepúšťa do úľa vzduch. Ak sneh zľadovatie, tak už vzduch neprepúšťa a je nutné ho odstrániť.
Včelári musíme tiež využiť čas a počas zimného obdobia si
nachystať nové rámiky, opraviť rámiky, nachystať nové úle, vytápať vosk zo starých rámikov a ďalšie práce spojené s prípravou na ďalšiu sezónu.
Taký je včelársky život v decembri.

Pokojné, Šťastné a Veselé Vianoce!

V mene Gamy Lavandeland Vám prajeme Pokojné, Šťastné a Veselé Vianoce!
Ďakujeme Vám za Vašu podporu v náročnom roku 2020. Baví nás informovať, baviť a inšpirovať Vás.

Budeme robiť osvetu o včelách a včelárstve i v ďalších rokoch. Budeme Vám naďalej prinášať a deliť sa o to s Vami. So všetkým krásnym, čo včelárstvo a včely prinášajú.